36 strategemow ktore warto znac robiac biznes w Chinach cz2

Dalsza czesc mego grafomanskiego podejscia do psychologii chinskiego biznesu, wczesniej myslalem ze sa to historyczno literackie bzdury, jednak znajduje coraz wiecej przykladow na „zywo” zastosowania tych stratagemow.

Koncept niby latwy chyba do zrozumienia dla nas ale mysle ze trudny do przejzenia w akcjach naszych chinskich partnerow.

Zachodni bzinesmeni sa z zasady ufni i kalkuluja mniej w sensie wykorzystywania szans ktore daja niepowodzenia partnerow, sklonni sa raczej pomoc niz bezpardonowo wykorzystac okazje.


3. Poczekaj na zmeczenie wroga, przeczekaj jego przygotowania „以逸待劳”

Wybierz czas i miejsce bitwy. W ten sposób wiesz, kiedy i gdzie odbywa się bitwa, a twój wróg nie. Zachęć swojego wroga, by zuzyl energię na daremne wysilki, oszczędzając wlasne siły. Kiedy on jest wyczerpany i zmieszany, atakujesz z energią i impetem.

Ta strategia jest często wykorzystywana w biznesie do uziemienia potencjalnego dostawcy przez utrzymywanie
go zajetym coraz nowszymi „wymaganiami ostatecznym”, działaniami dezinformacyjnymi, poprawieniami katalogu cen,
aktualizowaniem rysnunkow technicznych, poprawkami do formalnych dokumentów przetargowych. Jego pragnienie sfinalizowania „sprzedaży” dobiega do punktu desperacji, a my wygrywamy
i obniżamy koszty zakupu.

Do tego trzeba duzo cierpliwosci, i czasu, mozna uzyskac zaskakujace efekty, np. towar w komisie bez wlasnych kosztow czy upusty rzedu 50%, nieslychane praktyki na zachodzie. Kiedys marzylem w Chinach o Porsche Panamera, znajomy biznesman mial do sprzdania 7 letnie, z ceny poczatkowej 400tys rmb zszedl po pol roku do…….300tys. Dalczego? Raz ze trudno sprzedac uzywane auto w Chinach z powodu ogromnych ilosci oszustw, Chinczycy nie ufaja sobie, mase aut jest tu mocno „bitych” i „moczonych”. Ostatnio wlasciciel tego Porsche na kolacji zagadnal mnie znowu o zakup, proponowal za 100tys gory plus reszte moge mu splacic w ratach do ugadania. Ale mnie juz przeszlo cisnienie na Porsche, niestety. Dobra lekcja bzinesu dla mnie.


4. Obrabuj i złup płonący dom 趁火打劫

Kiedy kraj jest nękany wewnętrznymi konfliktami, gdy choroba i głód decymuja populację, gdy korupcja i przestępczość szerzą się, przeciwnik nie będzie w stanie poradzić sobie z zewnętrznym zagrożeniem. To jest czas na atak. Zbieraj wewnętrzne informacje o wrogu. Jeśli wróg znajduje się obecnie w najsłabszym stanie, atakuj go bez miłosierdzia i całkowicie go zniszcz, aby zapobiec przyszłemu odrodzeniu sie.

To chyba po polsku „kopanie lezacego”, paskudna taktyka, nie znam personalnie zadnych osobistych przykladow, ale w USA bardzo popularna, przykladem sa „payday loans” pozyczki na wyplaty dla biznesow z kiepskim „cash flow”, przedsiebiorcy niemaja wyjscia,z aciagaja kilkudniowe pozyczki by utrzymac sie na powierzchni, raty dochodza nawet do 17.5% na dzien,

SKOMENTUJ

One comment on “36 strategemow ktore warto znac robiac biznes w Chinach cz2

Comments are closed.