Chiny blokują import odpadów. Zakaz niekorzystny dla EU

Chiny zamierzają od przyszłego roku zabronić importu 24 kategorii odpadów, w tym plastiku i niesegregowanej makulatury. Import pozostałych surowców wtórnych ma zostać poddany ściślejszym regulacjom. Zapowiadane zmiany w przepisach odzwierciedlają generalny kierunek chińskiego rządu, stawiającego na większą ochronę środowiska.

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, Chiny stały się głównym graczem na wartym ponad 14 mld dolarów międzynarodowym rynku odpadów plastikowych i makulatury, a także rynku odpadów metali kolorowych (ponad 30,3 mld dolarów).
Wysoka dynamika przemysłu i wzrastający popyt na surowce podniósł ceny skupu surowców wtórnych w Chinach, stymulując import. Mierząc się z „pustymi przebiegami”, będącymi efektem rosnącej chińskiej nadwyżki handlowej z państwami rozwiniętymi, globalni armatorzy zaczęli oferować atrakcyjne ceny morskiego frachtu odpadów do Azji.

Chiny maja juz tyle odpadow ze nie moga sobie poradzic, po chwilowej zwyzce cen surowcow wtornych nastapil mocny wzrost dzialanosci „przetworcow” smieci. Rzad chinski skwapliwie finansuje wszelkie srodowiskowe inwestycje zwiazane z ochrona srodowiska i redukcja wolumenu smieci. Subsidie to nie tylko tax breaks, ale tez darmowy prad, ziemia, znizka na ZUSie oraz bezzwrotne pozyczki.

Jest duze pole do popisu w Chinach dla polskich liderow w utylizacji i technologiach ochrony srodowiska.

SKOMENTUJ