Polski bursztyn i kamienie polszlachetne w Chinach.

Bursztyn z Polski coraz mocniej błyszczy w Azji. Polska jest światową potęgą w eksporcie tego rodzaju biżuterii. Według szacunków, ponad 70 proc. światowej biżuterii z bursztynu pochodzi właśnie z Polski. Zdecydowana większość trafia do Chin.

Bursztyn jest popularny w Chinach nie tylko ze względu na walory estetyczne. Zamiłowanie do tych kamieni wynika z ich historii, religii i wierzeń. – Chińczycy wierzą w jego medyczne właściwości, takie jak działanie uspokajające czy też łagodzenie chorób układu krążenia. Buddyści natomiast uważają, że wśród naturalnych kamieni przynoszących ludziom szczęście i równowagę jest właśnie bursztyn.

Pierścienie, bransoletki, kolczyki – polska biżuteria z bursztynem zachwyca Azjatów. Chinki oszalały na punkcie dużych, okrągłych paciorków wykonanych z bursztynu. – Nie wyglądają one tak spektakularnie, jak bogato zdobiona biżuteria, ale przywodzą na myśl buddyjskie różańce i wierzenia związane z tradycyjną medycyną chińską. Nowością, jeśli chodzi o oprawę bursztynu, jest fakt, iż Chińczycy preferują bursztyn oprawiony w złoto. Do tej pory prym wiodła oprawa bursztynu w srebro. Również w ostatnich latach trwa intensywna promocja ozdób w stylu nowoczesnym. Zyskują one na popularności, ale jednak to tradycyjne bursztynowe kulki nadal sprzedają się najlepiej.

SKOMENTUJ