36 strategemow ktore warto znac robiac biznes w Chinach cz1

Sztuka Wojny Sun Tze, ktorymi to programy MBA na calym swiecie zachwycaja sie to strata czasu na studiowanie ezoterycznych komunalow ktore niemaja zastosowania w bzinesie.

36 Strategemow natomiast Chinczyk wysysa z mlekiem matki, to trzeba znac, pojac trudno, ale warto przeczytac parokrotnie by sie zaznajomic z kryptycznymi motywami dzialania naszych chinskich klientow czy partnerow.

Ponizej lista i moje doswiadczenia, bede publikowal kilka co jakis czas

1 Oszukać niebiosa, aby przekroczyć ocean 瞒天过海

Maskuj swoje prawdziwe cele, używając fałszywego celu, dopóki nie osiągnie się rzeczywistego celu. Wskazuje się na zachód, gdy Twój cel jest faktycznie na wschodzie

Moj dobry klient pytajac i sie o ceny zakupu mojego produktu poprosil o pkazanie rachunku celnego jego klientowi ze niby moj produkt prawdziwy, a tak naprawde chcial poznac moja marze

2 Oblegaj Wei i pozoruj atak na Zhao 圍魏救趙 oparte na historyczne bitwie o Guiling.

Kiedy wróg jest zbyt silny, aby zostać zaatakowanym bezpośrednio, a następnie zaatakuj coś, co mu jest drogie. Wiedz, że nie może być lepszy we wszystkim. Gdzieś jest luka w zbroi, słabość, którą można zaatakować. Chodzi o to, aby uniknąć walki z silnym wrogiem, a zamiast tego uderzyc w jego słabość gdzies indziej. Walka z teraz zmęczonym i nisko moralnym wrogiem przyniesie znacznie większe szanse na sukces.

Kolezanki brat otworzyl nowy sklep(wynajal na 3 mies tylko) naprzeciw konkurenta udajac ze mu robi konkurencje, sklep byl otwarty dla picu, w tym samym czasie bardzo szybko otworzyl drugi prawdziwy sklep zaraz obok nowej duzej planowanej lokalizacji sklepu konkurenta, konkurent nie byl finansowo silny na dwa sklepy w tym momencie, upadl, kolezanki brat przejal/pobil go za bezcen.

3 Morderstwo pożyczonym nożem 借刀杀人

Atak wykorzystujący siłę innego/sojusznika, gdyż uzycie własnej siły nie jest efektywne. Skłonić sojusznika do ataku na wroga lub wykorzystać siłę wroga przeciwko sojusznikowi. Chodzi o to, aby spowodować oslabienie wroga na waznym froncie, poprzez trzecią stronę,

Przyklad z mojego podworka, poprosilem kolege o duzym kapitale zakladowym by podszedl do przetargu w ktorym bylem za slaby, moj konkurent w tym czasie z powodu uwikalania swoich mocy w duzy przetarg zlekcewazyl maly przetarg ktory wygralem.

SKOMENTUJ

3 comments on “36 strategemow ktore warto znac robiac biznes w Chinach cz1

Comments are closed.