Chiny: Potężny wzrost importu wieprzowiny w 2020 roku

W ciągu minionego roku import wieprzowiny na rynek chiński wyniósł blisko 1,6 mln ton. Był tym samym dwukrotnie wyższy niż w 2018 roku.

Według danych FAMMU/FAPA w ubiegłym roku wielkość importu wieprzowiny przez rynek chiński sięgnął poziomu 1,6 miliona ton. W porównaniu do 2018 roku, ilość mięsa wieprzowego uległa podwojeniu. Obserwowany stan rzeczy w dużej mierze wynika z spadku krajowego pogłowia świń.

Największy wzrost poziomu importu obserwowano w pierwszej połowie roku. Głównymi dostawcami wieprzowiny na rynek chiński były kraje Unii Europejskiej. Ilość wieprzowiny wysyłanej z tych krajów wzrosła w porównaniu z 2018 rokiem o 89 proc. i wyniosła w zeszłym roku ponad milion ton. Stanowiło to 68 proc. wieprzowiny importowanej przez rynek chiński. Największymi unijnymi eksporterami wieprzowiny były Niemcy i Hiszpania.

Pozostała część mięsa wieprzowego wysyłanego do Chin pochodziła głównie z USA, Kanady i Brazylii. W drugiej połowie roku dało się zaobserwować ograniczenie eksportu przez kraje Unii Europejskiej, w zamian za to wzrosła liczba wysyłek z USA i Brazylii.

SKOMENTUJ

3 comments on “Chiny: Potężny wzrost importu wieprzowiny w 2020 roku

 • Jarek ja w sprawie tych bułeczek na parze z twitera; wygladaja na bardzo pyszne!!
  Napisz przepis jezeli mozesz. Dziękuję!!!!
  Pozdrawiam serdecznie!
  Iga

  • 2 1/4 łyżeczki aktywnych suchych drożdży (1 opakowanie)
   1 szklanka mleka (zrobi to każdy; użyłem 2%)
   1 łyżka oleju roślinnego
   3 szklanki mąki uniwersalnej
   1/2 łyżeczki soli
   3-4 łyżki cukru (mniej, jeśli wolisz bardziej pikantne ciasto)

   Podgrzej mleko i olej w garnku na małym ogniu, aż będzie ciepłe, ale nie gorące. Powinien być wygodny w dotyku. Zdjąć z ognia i wlać do miski. Posyp drożdże płynem i odstaw na 8-10 minut.
   Przesiej mąkę, sól i cukier razem. Delikatnie wlać płyn drożdżowy do mąki, mieszając szpatułką lub pałeczkami. (Możesz także po prostu napełniać i mieszać.) Po wlaniu całego płynu ugniataj przez 10-15 sekund, aż ciasto się połączy.
   Rozwałkuj ciasto na posypaną mąką powierzchnię i ponownie zagniataj, aż będzie gładkie, przez co najmniej 4-5 minut. Umieść ciasto w dużej, natłuszczonej misce, przykryj i odstaw na 1-2 godziny, aż do podwojenia wielkości. Wolę wolniejszy i chłodniejszy wzrost, ale możesz robić wszystko, do czego przywykłeś.
   Gdy rośnie, zdecyduj, czy chcesz zrobić proste mantou, czy nadziewane baozi. Jeśli wybierasz się na napełnianie, nadszedł czas, aby połączyć wybrane wypełnienie (pasta z czerwonej fasoli, żółty krem ​​jajeczny, wieprzowina i warzywa, char siu itp.). Tak czy inaczej, gdy ciasto podwoi swoją wielkość, przebij powstałe ciasto. Skręć ponownie w posypaną mąką powierzchnię i ugniataj przez kilka pociągnięć. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie, dodaj więcej mąki.
   W przypadku zwykłego mantou bez nadzienia: Podziel ciasto na dwie lub trzy części i zwiń w długie kłody o średnicy około cala. Pokrój ciasto na kawałki o szerokości cala. W tym momencie możesz ponownie podać ciasto, jeśli chcesz, ale nie jest to naprawdę konieczne. Przejdź do kroku 7.
   W przypadku robienia baozi: Ściśnij lub odetnij kawałek ciasta wielkości piłki do ping-ponga i zwiń w płaski okrąg ciasta o średnicy około 3 cali. Umieść około łyżki wybranego nadzienia w kręgu i złóż ciasto wokół nadzienia, ściskając i plisując koncentrycznym kółkiem, aż góra zostanie uszczelniona. Nie musi być perfekcyjny – zawsze możesz umieścić go szwie do dołu, aby uzyskać gładki i jednolity blat. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​cieńsze ciasto jest łatwiejsze do fałdowania – ale oczywiście spowoduje cieńsze ciasto. Połóż gotowe bułeczki na blasze do pieczenia i przykryj wilgotnym ręcznikiem, aby uniknąć wysuszenia podczas składania pozostałych. Możesz pozwolić bułkom na ponowne sprawdzenie w tym momencie, jeśli chcesz, ale uważam, że drugi wzrost jest nieco wbudowany w ten proces – ponieważ plisowanie bułek zajmuje trochę czasu, bułki, które przygotowuję jako pierwsze, zwykle miały czas, aby ponownie wzrosnąć o czas, kiedy skończyłem marszczyć ostatnie. Co więcej, prawdopodobnie będziesz musiał je gotować na parze w kilku partiach, aby bułki, które przygotujesz jako ostatnie, zostały potwierdzone do czasu, gdy pierwsze z nich wyparują.
   Kiedy będziesz gotować bułki na parze, ustaw kosz lub tacę do gotowania na parze z kręgu pergaminu. Umieść złożone bułki w odległości co najmniej dwóch do trzech cali od siebie na tacy. Znacznie się rozwiną, więc daj im miejsce. Gotowałem na parze tylko około trzech lub czterech na tacę.
   Napełnij wok (lub garnek lub urządzenie do gotowania ryżu, w zależności od tego, czego używasz) około centymetrem lub dwoma wodą i zagotuj na średnim ogniu. Po tym, jak woda zacznie się gotować, ustaw kosz nad wodą, przykryj i gotuj na parze przez około 15 minut lub do momentu, aż bułki będą sprężyste po dotknięciu i ugotowanie nadzienia w środku. Uzupełnij wodę między partiami, ponieważ prawdopodobnie zagotuje się. Konieczne może być również dostosowanie ciepła do niskiego, gdy woda się zagotuje – wystarczy niskie duszenia.

   • Super przepis!!! Dziękuję baaaaardzo! Już sobie skopiowałam!
    A takie pamiętam z Londynu; super lunch w połączeniu z miską sałaty. I mniej roboty a więcej jedzenia; świetne jak nie ma się za dużo czasu do spędzenia w kuchni.

    GIANT VEGETABLE BUNS!!

    https://www.youtube.com/watch?v=a9xmbfvbfmE

Comments are closed.